Sala de sport și terenul sintetic

O minte sănătoasă într-un corp sănătos! Activitatea fizică are multe beneficii asupra elevilor și este primordial să înceapă sportul de la varste mici. In cadrul orelor de educatie fizica si sport profesorul de educatie fizica si sport aplică o pregatire fizică generală, exerciții de motricitate, coordonare, agilitate, dezvoltarea forței, vitezei si anduranței. Școala noastră dispune de o sală de sport dotata cu vestiare si tot echipamentul specific, adaptat pentru elevi cu vârste cuprinse între 6 și 14 ani. Când starea meteo permite, orele de sport se defășoară pe terenul sintetic din curtea școlii, destul de generos și necesar pentru practicarea sporturilor precum: fotbal, handbal, badminton, alegare sau competiții sportive. Acest teren multifuncțional sintetic cu instalatie de lumini nocturnă s a realizat din nevoia tinerilor din comuna de a avea un loc pentru practicarea de activități sportive în cadrul orelor de sport, precum in afara acestora.